Uncategorized

Diskriminacija – kaip su ja kovoti?

Natūralu, kad diskriminacija yra patiriama ten, kur daugiausiai praleidžiama laiko ir susirenka daug skirtingų žmonių. Tad dažniausiai diskriminacija yra patiriama darbe. Nors šiandien apie šią problemą kalbama vis daugiau ir žmonės drąsiau reaguoja, tačiau iki galo ji nėra išgryninta. Tad šiame straipsnyje plačiau pakalbėsime apie diskriminaciją darbe ir kaip reikia su ja kovoti.

Kaip reaguoti ir apsiginti nuo diskriminacijos?

Labai dažnai girdime, kai kalbame apie diskriminaciją, kaip ją atpažinti, tačiau rečiau minima, kaip į ją reikėtų reaguoti ir kaip apsiginti. Tad pateikiame keletą būdų, kurie, tikimės, bent jau sumažins diskriminacijos srautą:

  • Pirmiausia reikia susitvarkyti su emocijomis. Tikriausiai silpnesnis žmogus iš karto patirtų depresiją, nieko daugiau gyvenime nebenori ir netgi patiki tais žodžiai, kuriais jis yra diskriminuojamas. Tad visų pirma, svarbiausia yra nepasiduoti emocijoms ir žinoti, kad tai yra vienas iš būdų, kaip palaužti ir po truputį naikinti žmogų. Tad į viską reikėtų reaguoti šaltais nervais, nes jūs tik pats žinote, ką galite, mokate, ko norite. Niekas už jus negali daryti sprendimų.
  • Patiriant diskriminaciją, labai svarbu nubrėžti ribas, iki kurių gali prieiti diskriminaciją vykdantis žmogus. Tad nereikia bijoti pasakyti žodį ir save apginti, nes taip bus galimybė pamatyti kitiems, kad nesate silpnas ir mokate bei galite už save pastovėti ir su psichologiniu įžeidinėjimu nesitaikstysite.
  • Dar vienas svarbus žingsnis, kurį reikėtų padaryti, tai įkalčių surinkimas. Jeigu jus dažnai užgaulioja ne tik žodžiais bet ir telefonu ar el. laiškais, tai pokalbį galima įrašyti, o laišką išsaugoti, taip nesunkiai galėsite įrodyti, kad patiriate diskriminaciją.
  • Patiriant diskriminaciją verta kreiptis pagalbos ir kaip įmanoma greičiau. Tokiu būdu bus galima mažiau patirti psichologinį žeminimą ir smurtą, kuris gali pakenkti ir atnešti pasekmių tikrai ilgam laikui.

Kaip gali pasireikšti diskriminacija?

Diskriminacija gali pasireikšti pačiais įvairiausiais būdais, tokiais kaip visų bendradarbių engimu, ignoravimu, nuomonės neišklausymu. Jeigu matote, kad kiti darbuotojai gauna papildomus priedus, išlygas ir kitas naudas, o jūs ne, nors sąlygos yra sudarytos tokios pačios, tai taip pat gali būti viena iš diskriminacijos formų. Labai svarbu ją kaip įmanoma greičiau atpažinti ir nesuteikti galimybės jai plėtotis ir reikia rasti būdus, kaip ją panaikinti.

Svarbu nelikti nuošalyje

Daugelis pamatę tokią situaciją nesiima jokių veiksmų. Viena iš priežasčių gali būti baimė. Baimė įsitraukti į šį ratą ir gal net tapti auka. Kitas iš veiksnių gali būti nenoras kištis į kitų bendradarbių santykius ir būti tas žmogus, kuris šią problemą iškels į viešumą ir tuomet nuo jo nusisuks daugelis. Tačiau matant tokią situaciją nereikia bijoti ir jos glaistyti. Kaip tik atvirkščiai, apie ją reikia šnekėti, kad kaip įmanoma daugiau žmonių apie tai žinotų. Viešai žinoma bėda susitvarko žymiai greičiau ir palaikymo iš aplinkinių yra gaunama kur kas daugiau, nei kad tikimasi.