Paslaugos

Gėlių puokštės: nuo istorijos iki kalbos

Gėlių puokštė yra kūrybiškai sukomponuotas gėlių rinkinys. Gėlių puokštės gali būti komponuojamos namų dekorui arba laikymui rankoje. Jos dažniausiai dovanojamos specialiomis progomis: per gimtadienius, metines, laidotuves ir kt. Komponuojant gėlių puokštes kartais pasitelkiamas simbolizmas: spalvų bei gėlių rūšių reikšmės.

Istorija

Namų dekorui gėlės komponuojamos jau seniai. Seniausias gėlių komponavimo įrodymas siekia net senovės Egiptą. Egiptiečiai komponuodavo lotosą, palmes, vilkdalgius, anemonus, narcizus ir kt. Gėlių komponavimas kaip menas stipriausiai formavosi Japonijoje Heian laikotarpiu. Japonai kurdavo ikebanas, kurias vėliau naudodavo kaip religinį aukojimą prie altoriaus. Gėlių komponavimo meną Japonijoje populiarino budistų vienuoliai išmokę šio meno Kinijoje. Kinai tikėjo, kad visa, kas gyva, yra šventa, todėl gėlių puokštėms skindavo labai nedidelį gėlių kiekį. Seniausia žinoma knyga apie gėlių komponavimą yra parašyta 1445 metais Japonijoje. Ikebanos buvo ir yra kuriamos pasitelkiant du pagrindinius principus – paprastumą ir linijines formas.

Europoje gėlių komponavimas kaip menas susiformavo Danijoje, gėlių puokštės buvo skirtos puošti turtingų šeimų namus.

Nosegay

Maža gėlių puokštelė, žinoma jau nuo viduramžių, dažniausiai buvo naudojama kaip aksesuaras – pritvirtinama ant skrybėlės. Karalienės Viktorijos valdymo laikotarpiu atsirado terminas „tussie-mussie“, kai šios nedidelės gėlių puokštės labai išpopuliarėjo. „Tussie-mussie“ puokštelės galėdavo reikšti skirtingus dalykus ir net nešti adresatui tam tikrą žinutę. Šiais laikais šios gėlių puokštės dažniausiai naudojamos vestuvių metu.

Gėlių kalba

Tai kriptologinė komunikacija, vykdoma gėlių kompozicijomis. Skirtingos gėlės ir jų kompozicijos turi tam tikrą simbolinę reikšmę. Susidomėjimas gėlių kalba išryškėjo karalienės Viktorijos valdymo laikotarpiu Anglijoje. Žmonės įteikdavo vieni kitiems gėlių puokštes, kurių gėlių kombinacijose buvo užkoduota kažkokia žinutė. Tai dažnai būdavo dalykai, apie kuriuos nebuvo priimtina garsiai kalbėti Viktorijos laikais. Tokiam tikslui puikiai tikdavo nedidelės „tussie-mussie“ puokštelės.

Vakarų kultūroje viena gėlė dažnai turi kelias skirtingas reikšmes, bet kartais visi vieningai sutaria dėl vienos reikšmės. Ką gali reikšti gėlė dažnai priklauso nuo jos išvaizdos ir elgesio. Pavyzdžiui, mimoza simbolizuoja tyrumą, kadangi mimozos lapeliai susiskleidžia naktį arba juos palietus. Raudona rožė ir jo spygliai simbolizuoja Jėzaus Kristaus kraują ir romantiškos meilės intensyvumą, geltona rožė reiškia draugystę, baltų rožių gėlių puokštės simbolizuotų tyrumą. Pasirodo, gėlių puokštėmis galima komunikuoti be žodžių.