tinkamiausia verslo forma
Verslas

Kokia verslo forma mano verslui tinka labiausiai?

Teisingos verslo organizavimo formos pasirinkimas – tai vienas iš svarbiausių verslininko uždavinių. Juk nuo to, kaip bus atliekamas būsimo verslo planavimas ir organizavimas, didžia dalimi priklauso ir jo sėkmė. Šiuo metu, būtent mažoji bendrija bei individuali veikla yra patys populiariausi smulkiojo verslo organizavimo būdai. Tačiau teisingas pasirinkimas dažnai priklauso ne tik nuo jūsų poreikių bet ir kitų svarbių niuansų. Taigi, individuali veikla ar mažoji bendrija – ką pasirinkti nusprendus dirbti sau? Aptarkime, pagrindinius skirtumus tarp šių verslo įteisinimo būdų.

Individuali veikla ar mažoji bendrija – ką pasirinkti?

tinkamiausia verslo forma

Individuali veikla – tai vieno fizinio asmens savarankiškai vykdoma komercinė ar gamybinė veikla. Tokia veikla paprastai yra įforminama individualios veiklos pažyma, kurią išduoda Valstybinė mokesčių inspekcija. Taigi, vykdant individualią veiklą nereikia įkurti jokio juridinio asmens. Galima sakyti, jog individuali veikla yra pats paprasčiausias būdas įteisinti savo vystomą verslą.

Tuo tarpu mažoji bendrija, daugelio verslininkų yra vadinama tarpiniu variantu tarp individualios veiklos ir UAB. Tai ribotos civilinės atsakomybės juridinis asmuo, kurio steigėjai gali būti ne daugiau kaip 10 fizinių asmenų. Žinoma, mažąją bendriją galima įsteigti ir vienam asmeniui, kas, beje, yra labai dažnai daroma. Mažoji bendrija gali vykdyti bet kokią veiklą, kurios nedraudžia įstatymai.

Individuali veikla ar MB – didžiausi skirtumai

Pats didžiausias skirtumas svarstant mažoji bendrija ar individuali veikla geriausiai tinka verslui yra tas, jog pirmu atveju bus steigiamas juridinis asmuo, o užsiimant individualia veikla, jūs dirbsite kaip fizinis asmuo. Su šiuo pasirinkimu vėliau bus susiję ir daugiau veiklos niuansų. Kadangi mažoji bendrija yra ribotos civilinės atsakomybės juridinis asmuo, būdami MB nariu jūs neatsakysite savo turtu už MB įsipareigojimus. Na, o dirbant su individualios veiklos pažymą, jūs savo asmeniniu turtu atsakysite už savo prisiimtus įsipareigojimus. Iš kitos pusės, išsiimti individualios veiklos pažymą yra žymiai lengviau nei įsteigti mažąją bendriją. Taip pat individualios veiklos apskaita yra supaprastinta ir nereikalauja turėti buhalterijos žinių.

Galvojant apie verslo plėtra (apie kurią turėtų galvoti visi verslininkai), išryškėja mažosios bendrijos privalumai. Prireikus, MB galima pertvarkyti į UAB, todėl bus galima pritraukti papildomų partnerių ar investuotojų lėšų. Kitaip sakant, mažoji bendrija yra žymiai lankstesnės verslo forma nei individuali veikla.

MB ar individuali veikla – kas man tinka labiausiai?

Taigi, mažoji bendrija ar individuali veikla – ką reikėtų pasirinkti? Pirma būtina pastebėti, jog individualią veiklą yra žymiai lengviau įteisinti bei vykdyti, o supaprastinta buhalterinė apskaita, jūsų verslo apskaitą leidžia tvarkytis ir pačiam. Todėl nebūtina papildomai samdytis buhalterio, kuris tvarkytų jūsų verslo finansus. Paprastai pakanka turėti paprastą apskaitos sistemą ir joje vesti visus duomenis. Taigi, individuali veikla labai gerai tinka smulkiam verslui arba dirbant laisvai samdomu darbuotoju.

Tuo tarpu mažoji bendrija yra juridinis asmuo, kurio tinkamam įsteigimui ir valdymui teks skirti daugiau savo resursų. Nors mažosios bendrijos paskaita nėra tokia sudėtinga kaip UAB, tačiau jeigu neturite buhalterinių žinių, gali tektis samdyti buhalterį. Kita vertus, mažoji bendrija turi žymiai daugiau galimybių optimizuoti mokesčiams ir išsimokėti uždirbtą pelną, todėl puikia tinka smulkiam verslui organizuoti ar naujo verslo idėjos išbandymui.