Kačių maisto netoleravimas yra dažnai neteisingai suprantama problema, kuri gali turėti didelės įtakos jų sveikatai ir gerovei. Skirtingai nuo alergijos maistui, kuri susijusi su imunine sistema, maisto netoleravimas paprastai atsiranda dėl katės nesugebėjimo virškinti tam tikrų sudedamųjų dalių. Maisto netoleravimo požymių atpažinimas ir žinojimas, kaip jį valdyti, yra labai svarbus kiekvienam katės savininkui.
Simptomų atpažinimas
Maistas katėms turi būti pritaikytas individualiai, jo netoleravimas gali pasireikšti įvairiais būdais, tačiau dažniausiai pasitaikantys simptomai yra šie:
- Virškinimo trakto problemos: Lėtinis viduriavimas, vėmimas ir dujos yra dažni požymiai. Šie simptomai gali būti su pertrūkiais ir gali pasireikšti ne iš karto po valgio.
- Odos problemos: Nors netoleravimas dažniau pasireiškia alergijos atveju, kartais gali sukelti odos sudirginimą, įskaitant niežulį, paraudimą ar plaukų slinkimą.
- Elgesio pokyčiai: Sergančios katės gali rodyti diskomforto požymius, tokius kaip padidėjęs mieguistumas, dirglumas ar sumažėjęs apetitas.
Svarbu pažymėti, kad šie simptomai gali rodyti ir kitas sveikatos problemas, todėl būtina nuodugni veterinarinė apžiūra.
Dažniausiai pasitaikantys kaltininkai
Maisto netoleravimo priežastys gali būti labai įvairios, tačiau dažniausiai pasitaikantys kaltininkai yra šie:
- Laktozė: Daugelis kačių netoleruoja laktozės, nes joms trūksta fermento, reikalingo piene esančiai laktozei virškinti.
- Kai kurios katės gali sunkiai virškinti tam tikrus baltymus, pavyzdžiui, jautieną, vištieną ar žuvį.
- Dirbtiniai priedai: Kai kuriuose kačių ėdaluose esantys dažikliai, kvapiosios medžiagos ir konservantai taip pat gali sukelti netoleravimą.
- Grūdai ir užpildai: Kukurūzai, kviečiai ir soja dažnai naudojami kaip kačių ėdalo užpildai, tačiau kai kurioms katėms jie gali būti sunkiai virškinami.
Diagnozė ir tyrimai
Maisto netoleravimo diagnozė pradedama nuo išsamios anamnezės ir fizinės apžiūros, kurią atlieka veterinarijos gydytojas. Veterinarijos gydytojas gali pasiūlyti taikyti eliminacinę dietą, t. y. šerti katę supaprastinta maisto produktų, kurių ji niekada anksčiau nevalgė, dieta. Jei simptomai pagerėja, palaipsniui vėl pradedama vartoti pirminė dieta, kad būtų nustatyta konkreti netoleravimo priežastis.
Maisto netoleravimo valdymas
Nustačius maisto netoleravimą sukeliančią sudedamąją dalį, maisto netoleravimo gydymas apima mitybos keitimą:
- Specializuotos dietos: Yra įvairių komercinių ėdalų, skirtų jautrioms katėms. Šiuose ėdaluose dažnai yra naujų baltymų šaltinių ir riboto kiekio sudedamųjų dalių.
- Naminis maistas: Kai kurie šeimininkai nusprendžia savo katėms gaminti naminį maistą, prižiūrimi veterinarijos gydytojo, kad galėtų tiksliai kontroliuoti, kas patenka į jų racioną.
- Etiketės skaitymas: Labai svarbu skaityti ir suprasti maisto etiketes, kad būtų išvengta netoleravimą sukeliančių ingredientų. Tai pasakytina ir apie skanėstus bei papildus.
- Reguliarus stebėjimas: Net ir pakeitus mitybą, svarbu stebėti, ar nepasikartoja bet kokie simptomai, ir prireikus koreguoti mitybą.
Ilgalaikiai svarstymai
Norint gydyti katę, netoleruojančią maisto, reikia įsipareigoti ilgam laikui. Reikia ne tik šerti tinkama dieta, bet ir užtikrinti, kad katė negalėtų gauti kito maisto, kuriame gali būti probleminio ingrediento. Siekiant stebėti bendrą katės sveikatą ir mitybos būklę, svarbu reguliariai tikrintis pas veterinarijos gydytoją.
Apibendrinimas
Kačių maisto netoleravimas gali būti sudėtinga problema, tačiau kruopščiai ją valdant dauguma kačių gali gyventi sveiką ir patogų gyvenimą. Svarbiausi žingsniai yra suprasti maisto netoleravimo požymius, nustatyti priežastį ir pritaikyti tinkamą dietą. Svarbu, kad kačių savininkai glaudžiai bendradarbiautų su savo veterinarijos gydytoju ir užtikrintų, kad jų kačių draugas gautų geriausią įmanomą priežiūrą. Atkreipdami dėmesį į tai, ką jos ėda, ir reaguodami į jų organizmo poreikius, galime padėti savo mylimoms katėms gerai jaustisnepaisant jų mitybos apribojimų.
Gyvūnų prekės internetu aktyvioje nuorodoje