blyneliai
Receptai

Lietiniai blyneliai kiekvienam

Lietiniai blyneliai – nėra jiems abejingų

 

Kai norisi pasigaminti kažką skanaus ir naujo, kartais tiesiog užtenka prisiminti kažką seno ir nepakartojamo, ko nevalgei jau daugelį metų. Lietiniai blyneliai daugelio iš mūsų yra nepelnytai pamiršta nostalgija. Kepti lietiniai su bananų ar kitokių vaisių įdaru arba lietiniai su braškių, slyvų, aviečių ar vyšnių uogiene – kas pasaulyje galėtų būti paprastesnio, skanesnio ir lengviau pagaminamo?

blyneliai

Lietinių blynų kilmė

 

Lietiniai blyneliai oficialiai yra laikomi atskira blynų rūšimi, kurios išskirtinis požymis yra sienelių plonumas. Yra manoma, kad šis patiekalas yra kilęs iš Romos imperijos. Romos imperijoje šie blynai dėl jų plonumo buvo vadinami lotyniškuoju žodžiu placenta. Vėliau šis patiekalas išplitęs į kitas Europos sritis nors ir išlaikė savo gaminimo ypatumus, tačiau įgavo keletą naujų pavadinimų.

 

Albanijoje, Bosnijoje, Kroatijoje ir Slovėnijoje pavadinimas placenta mutavo į palaçinka, Austrijoje ir Vokietijoje į palatšinke, Bulgarijoje, Juodkalnijoje, Makedonijoje ir Serbijoje į palačinka, na ir kaip be būtų keista Lenkijoje šis pavadinimas labiausiai nutolo nuo tikrojo, ten šiuos blynus imta vadinti nalesnik. Žodis nalesnik yra sutinkamas ir kai kuriuose Lietuvos regionuose, tačiau daugeliui jaunosios kartos atstovų jis nėra žinomas, nes šiuo metu Lietuvoje yra prigijęs kalbininkų sukurtas visai naujas šio patiekalo pavadinimas – lietiniai, kuris yra sietinas su blynų gaminimo procesu – išliejimu.

 

Lietinių gamyba ir valgymas

 

Lietiniai blyneliai yra gaminami iš tradicinės blynų tešlos, kurios pagrindiniai ingredientai yra kvietiniai miltai, kiaušiniai, pienas, vanduo ir prieskoniai. Paruošta skystos konsistencijos tešla yra kepama keptuvėje, riebaluose, iš pradžių apkepant vieną pusę, paskui apvertus kitą.

 

Iškepti lietiniai blyneliai gali būti patiekiami tiek kaip galutinis produktas, tiek naudojami kaip ingredientas kito, lietinių su įdaru, patiekalo gamybai. Lietiniai be įdaro gali būti valgomi su įvairiais padažais, uogienėmis ar medumi. Lietiniai su įdaru tradiciškai gali būti įdaryti vaisiais, uogomis ar iš anksto paruoštos varškės įdaru. Įdaryti lietiniai gali būti dekoruojami kulinariniu cukrumi ir valgomi su uogiene ar kitokiu padažu.

 

Lietiniai blynai gali būti įdaryti ne tik saldžiais, bet ir sūriais įdarais. Tokiu atveju šis patiekalas iš desertinio lengvai konvertuojamas į sūrų patiekalą, kuris gali būti patiekiamas ir pietums. Lietiniai blyneliai su įdaryta dešrele, faršu, grybais, kopūstais ar kitomis įvairiomis daržovėmis – tai tik keletas galimų įdaro pavyzdžių iš daugybės. Tiek saldūs, tiek sūrūs įdaryti lietiniai blyneliai yra papildomai kepami keptuvėje iki tol, kol perkepa įdaras. Sūrūs lietiniai yra patiekiami su grietine arba sūriu padažu.

 

Crepe lietiniai blyneliai

 

Europoje yra žinomi du lietinių blynų pavyzdžiai, tai romėniškas, apie kurį šiame straipsnyje buvo kalbama iki šiol, ir prancūziškas, kurį trumpai apžvelgsime šioje pastraipoje. Prancūzai šią plonų blynų rūšį vadina žodžiu crepe. Crepe – tai plonas prancūziškos kilmės Bretono blynas išvirtas krevetėms virti skirtoje keptuvėje, kad susidarytų nėriniuota smulkių burbuliukų tekstūra. crepe yra ruošiamas iš panašios tešlos kaip ir lietiniai blynai, tik prieš kepant crepe tešlai leidžiama keletą valandų pastovėti. Crepe gali būti valgomas tiek su saldžiais, tiek su sūriais padažais.

Tekstą patalpino MiestoKate.lt portalas